Joga dla rozciągnięcia pleców: 5 najlepszych pozycji dla złagodzenia bólu

Joga dla rozciągnięcia pleców: 5 najlepszych pozycji dla złagodzenia bólu

Współczesny styl życia, w którym większość czasu spędzamy przed komputerem lub w pozycji siedzącej, często prowadzi do bólu pleców. Zbyt mała aktywność fizyczna, niewłaściwa postawa i napięcie mięśniowe są głównymi przyczynami tego problemu. Jednak, nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej lub stosować farmakologicznych środków przeciwbólowych. Istnieje naturalne rozwiązanie, które nie tylko złagodzi ból, ale również poprawi elastyczność i siłę mięśni pleców – joga. W tym artykule przedstawiamy 5 najlepszych pozycji jogi, które pomogą Ci rozciągnąć plecy i złagodzić ból.

  • Śródtytuł 1: Zwierzęca poza(promise)

Zwierzęca poza, znana także jako poza kota, to jedna z najlepszych pozycji jogi dla rozciągnięcia pleców. Zacznij od pozycji na czworaka, z kolanami pod liniami bioder. Powoli wdechaj, a następnie na wydechu unieś kręgosłup w łuk, zanurzając brzuch w kierunku maty. Zrelaksuj głowę i szyję, utrzymując wzrok skierowany w dół. Pozostań w tej pozycji przez 5 głębokich oddechów, a następnie powtórz w przeciwną stronę.

  • Śródtytuł 2: Góra-Dół

Pozycja Góra-Dół to doskonałe ćwiczenie dla rozciągnięcia mięśni pleców oraz utrzymania prawidłowej postawy. Wystartuj z pozycji stojącej, stopy ułożone na szerokość bioder. Na wdechu unosimy ręce do góry, a następnie na wydechu zginamy się w pasie, składając tułów do przodu. Staraj się dotknąć podłogi dłońmi lub końcami palców. Z trudem? Nie martw się, to kwestia praktyki! Zatrzymaj się na 5 oddechów, a następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej.

  • Śródtytuł 3: Sowa

Pozycja sowy to głębokie rozciągnięcie, które wymaga od nas skupienia i oddechu. Usiądź na macie, zegnij jedno kolano i przynieś stopę do okolicy siedzenia. Następnie podkurcz drugą nogę, tak aby pięta znajdowała się blisko biodra. Wdechową wdechą unieś ramiona do góry, a potem na wydechu skręć tułów w kierunku zgiętej nogi. Zadanie polega na dotknięciu łokciem przeciwnego kolana, utrzymaj tułów prosto. Wytrzymaj w tej pozycji przez pięć spokojnych oddechów, a następnie powtórz w przeciwną stronę.

  • Śródtytuł 4: Kot-krowa

Pozycja kot-krowa jest doskonałym ćwiczeniem rozciągającym mięśnie pleców i poprawiającym postawę. Zacznij od pozycji na czworaka, z kolanami pod liniami bioder i nadgarstkami pod liniami ramion. Na wdechu zgłoś się do kota, opuszczając głowę i unosząc kręgosłup w łuk. Następnie na wydechu przejdź do pozycji krowy, unosząc kości miedniczne, unosząc głowę i wyciągając kręgosłup w dół. Powtórz te dwie pozycje płynnie kilka razy, rozciągając plecy.

  • Śródtytuł 5: Jabłko

Pozycja jabłka jest idealnym rozciąganiem dla tych, którzy chcą złagodzić ból pleców, jednocześnie wzmacniając mięśnie grzbietu. Usiądź na macie, zgiń nogi w kolanach, stopy płasko na podłodze. Na wdechu zaciśnij pośladki i unosząc tułów, zrote za kolana. Na wydechu zanurzaj tułów do przodu, stawiając się na matę, a ręce przyciskając do kostek. Zatrzymaj się na 5 oddechów, a następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej.

Podsumowując, regularna praktyka jogi może znacznie złagodzić ból pleców i poprawić elastyczność mięśni grzbietu. Skorzystaj z tych pięciu pozycji, aby rozciągnąć swój kręgosłup i cieszyć się zdrowszymi plecami. Jednak przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpisz na poważne problemy z plecami lub masz inne ograniczenia medyczne. Przejdź na macie, załóż wygodny strój i dołącz do naszych porannych jogowych sesji, aby poczuć ulgę w bólu pleców i zachować swoje ciało w dobrym stanie.